A vizuális világ rock sztárjai
Kézügyesség és kreativitás már – már kötelező, de mindenképpen szükséges ha grafikai pályára adjuk a fejünket. Sokak fejében él egy kép arról, hogy mit is csinál pontosan egy grafikus, azonban ez a szakma annyira szerteágazó, hogy minden tevékenységi kör más – más képességet és képzettséget igényel.
Vannak olyan tervezők akik weboldalakat terveznek, mások abszolút offline munkákat végeznek, legyen az mesekönyv illusztráció vagy esküvői meghívók készítése. Világos tehát, hogy nincs két egyforma grafikus, mindenki más „hangszeren” játszik, de kezdőként ne gondoljuk, hogy nagyobb volumenű feladatokat bíznak majd ránk. Mint minden szakmánál, itt is végig kell lépdelni a szamárlétrán, hogy elsajátítsd a szükséges tudást és tapasztalatot. A munkák sokszínűségéből fakad, hogy többrétű tudást igényel a grafikus szakma, de természetesen nem kell mindenhez ( is ) érteni. Aspiráns grafikusok számára ajánljuk, hogy kezdjenek ingyenes programok felkutatásával, de ma már számos tananyagot online videók formájában is elérhetünk. Kezdetként vegyünk sorra, mik azok az elengedhetetlen kvalitások, amelyek segítségével kiváló grafikus válhat belőlünk!
Az első lépcsőfok
Eltekintve néhány csodagyerektől, senki nem születik Adobe Illustrator / Adobe Indesign nindzsának. Ahhoz, hogy egy grafikus sikeres legyen a szakmájában, nem csak szerencsés csillagzat kérdése sokkal inkább azé, hogy rendelkezik-e azokkal ismeretekkel és különböző személyes tulajdonságokkal amelyek elengedhetetlenek. Ilyen lehet a türelem, az állandó tanulási vágy és a kreatív gondolkodás. Ezt egyetlen tanfolyam sem tanítja. Talán mind közül a kreatív gondolkodás készségét emelhetjük ki, mert ez önmagunkból fakad és nem egy képzés vagy tanfolyam eredménye.
Ahhoz, hogy ne érezzük úgy, iparos munkát végzünk a megújulás képessége szükséges, hiszen a szakmában használt szoftverek ( adobe indesign, adobe photoshop vagy illustrator ) is szüntelenül frissülnek. Ez az online tanfolyam egy alap tudást és látásmódot ad át neked, hogy eldönthesd, szeretnél -e tovább tanulni. A grafikus szakmában sokan tanulnak autodidakta módon, mégis ajánlott egy több éves OKJ tanfolyam elvégzése, az alapok elsajátítása és akár hosszútávú munkakapcsolatok kialakítása miatt. Itt tudunk szert tenni egy olyan portfólióra amivel később megpályázhatunk egy csábító grafikus állást.
A bőség zavarában
Webdesigner, tervezőgrafikus, vagy alkalmazott grafikus? Melyik a legjobb? Mi a különbség? És honnan tudom, hogy számomra melyik a legmegfelelőbb? Ehhez külön tanfolyam vagy képzés kell? Sokan hajlamosak azt mondani, hogy aki tervezőasztal előtt ül és rajzol az grafikus, aki pedig weboldalakat tervez, nem. A másik tipikus hiba egy kalap alá venni mindenkit megfelelő ismeretek híján. A grafikus szakmát két fő halmazra bonthatjuk: a képi és az elektronikus ábrázolás.
Sűrűn találkozhatsz majd olyan kifejezésekkel, mint tervezőgrafikus, arculattervező, illusztrátor, médiatervez, tipográfus stb. Oké, akkor te is nyugodtan felteheted a kérdést, hogy mi különbözteti meg őket? A tervezőgrafika az alkalmazott grafikai munka része, így az egyik fő területe. Az alkalmazott grafikus leginkább megrendelésre dolgozik, ők azok akik egy külsős megbízótól kapják a feladatok nagy részét.
Alkalmazott vagy tervezőgrafikus?
Ilyen feladatok lehetnek a szórólapok, termékcsomagolások, naptárak, menük és különböző reklámanyagok elkészítése. Az alkalmazott grafikus emellett kaphat más jellegű gyakorlati feladatot is természetesen, legyen az webes vagy animációs, de ilyenkor már tervezőgrafikus vagy reklámgrafikus segítségével kerül kivitelezésre a feladat. A reklámgrafikus az, aki képes elkészíteni egy vállalat arculati tervét, a tervezési folyamatoktól egészen a kivitelezésig. Megtervezi egy márka összhatását, legyen a weboldalon használt képek, betűtípusok és megjelenési formák. Egyedi grafikai elemeket készít, illusztrációkat egy – egy marketing kampányhoz. A digitális grafikus feladata, hogy támogassa az adott céget minőségi munkájával, ilyenkor nincs helye bármilyen öncélú művészkedésnek.
Fontos, hogy amit a grafikus a vászonra vet, annak legyen célja és értelme és funkciója. Minden feladat során vannak formai követelmények amelyeknek meg kell felelni. A grafikus feladata, hogy egy adott célt ( legyen az értékesítési vagy marketing jellegű ) minőségi, kreatív grafikai munkával megtámogasson. A másik nagy halmaz, aki webdesigner munkákkal foglalkozik. Ide tartoznak a mobil alkalmazások, online reklámanyagok, social media grafika vagy éppen html bannerek elkészítése. Ők azok, akik szoros együttműködésben dolgoznak programozókkal, digitális marketing szakemberekkel. Természetesen a webes grafikai munka nem merül ki ennyiben, további halmazokra is bonthatjuk, mint UX vagy UI designer.
Digitális tervezés
Az UX és UI design kiemelt szerepet kapnak, ha online alapú munkákra gondolunk. Nem csoda, hiszen az internet ma elsődleges hirdetési felületként működik, ide nagy szükség van profi tudással rendelkező grafikusra. Ha egy weboldal megtervezéséről beszélünk, akkor a munka több részre részre tagolódik: a programozók felelnek értelemszerűen a fejlesztésért, a webdesign pedig a webdesigner feladata. Ahhoz azonban, hogy egy webdoldal felhasználói szempontból is élvezhető legyen, már nem a „mezei” grafikus feladata, hanem UX azaz a kifejezetten web felületekre és applikációkra szakosodott tervezőké. Gondolhatnánk, hogy a két feladat közel áll egymáshoz, mégis az UX tervezéssel foglalkozó grafikus, dizájner sokkal komplexebb feladatokat lát el.
UI – User Interface
Az elmélet és a gyakorlat is azt mondja, hogy a UI designer feladatának szépsége a komplexitásában rejlik. A UI design ugyanis egy kifejezetten az online világra, a weboldalakra és mobilos applikációk fejlesztésére szakosodott tevékenységet jelent, ami a grafikai tervezés mellett magában foglal három más tervezési fázist. Az oldalépítést, navigációs tervezést illetve ezen kívül teszteléssel járó folyamat is egészen ide tartozik.
UX – User Experience
A felhasználói élményért elsősorban a webdesigner és a UI designer felelős. A UX designer ezzel szemben sokkal inkább a háttérben lévő munkálatokért felelős. Az adatok által kinyert információkból dolgozik és a rendelkezésre álló információkból optimalizálja az oldalt. Próbáljunk meg úgy elképzelni, hogy az autónk alapját a UX designer adja meg, míg UI designer az oldal megjelenésért felelős.
Az öreg motorosok
A grafikai szakma régi motorosainak számítanak az illusztrátorok, és közöttük is tudunk különbséget tenni, hiszen vannak akik inkább digitális munkát végeznek, míg mások „hagyományos” nyomtatott vonalon mozognak. Az illusztrátorok különösen jó kézügyesség rendelkező grafikusok, a munka magas színtű rajz és emberábrázolási ismereteket igényel. Vannak olyan illusztrátorok akik heti vagy havi lapokba készítik a legtöbb munkát, mások egy mesekönyv grafikai munkáin dolgoznak. Természetesen ennek az ágnak is, mint minden más grafikával kapcsolatos munkának, megtörtént a digitalizációja. Ma már készülnek számítógépes illusztrációk folyóíratok, heti és havilapok számára, sőt vannak olyan internetes felületek ahol értékesíteni lehet különböző grafikai munkát. Vannak olyan grafikusok, akik külön stock designerként vannak jelen, fotókat, illusztrációkat és vektorok hoznak létre és értékesítenek hazai és nemzetközi stock oldalakon. Itt a végfelhasználó megvásárolhatja ezeket és saját maga felhasználhatja.
Mivel dolgoznak a grafikusok?
Ha grafikusként szeretnél dolgozni, akkor az alábbi két program elméleti és gyakorlati ismerete lehet hasznos. Ezek az Adobe Illustrator és Adobe Photoshop. Az Adobe Photoshop használata régóta ismert a grafikusok körében, alapvető használatát te is megtanulhatod nálunk az Adobe Photoshop tananyag alapján. Az Adobe Photoshop főként a képek szerkesztésére szolgál. A Photoshop használata főként a fotósok körében elterjedt ha kép retusálásról van szó verhetetlen de, egy – egy grafika is elkészíthető vele. További program amit sűrűn láthatunk grafikai munkák során, az Adobe Illustrator. Az Illustrator egy számítógépes program, amivel szinte bármilyen vektorgrafikus képet tudunk készíteni. Akár egy – egy gyors grafika, vagy logó is elkészíthető de mindez megfelelő gyakorlati ismereteket igényel.
Indesign és Illustrator
A vektorgrafikus ábrázolás egyik legnagyobb előnye, hogy akár bármeddig nagyíthatjuk az elkészült képet, nem tapasztalunk majd minőségromlás. Az Illustrator további előnye, hogy mivel pontokból, formákból, vonalakból álló kreatív grafika készíthető vele. Szerkesztési lehetőségei gyakorlatilag korlátlanok, bármit tudunk vele készíteni megfelelő ismeretek alapján. Így a kreatív folyamat során bármikor változtathatunk akár a grafika alakján, felépítésén anélkül, hogy minőségromlástól kellene tartanunk.
A harmadik szoftver az Indesign, ami a ma létező egyik legjobb online kiadványszerkesztő applikáció. Ilyen lehet például újságok vagy könyvek szövegtördelése. Az Indesign segítségével igazán kreatív katalógusok, poszterek, ebook formátumú képes könyvek elkészítésére is van lehetőség. Az Adobe programok egyike sem elérhető ingyenes formátumban, ha szeretnénk előfizetni választhatunk éves vagy havi előfizetés, ez attól függ kinek melyik a kényelmesebb megoldás. Ezután nincs más hátra mint egy online tanfolyam, tudásbővítő workshop, de választhatunk ezzel párhuzamosan más oktatási formát is. Fontos, hogy tisztában legyünk az oktatási rendszerrel, az oktatás mélységével és az oktató háttér tudásával és gyakorlati tapasztalatával. Ha az online oktatási forma a legkényelmesebb neked, akkor bátran ajánljuk neked ezt az online tudásbővítő anyagot.
Ügynökségek vagy szabadúszás?
Ha álmod a grafika és az elengedhetetlen ismereteket is elsajátítottunk egy oktatási intézményben (legyen az online tanfolyam, gyakorlati workshop vagy okj tanfolyam) akkor ezen tudás birtokában bátran szemezgethetünk az állásajánlatok között. Az, hogy milyen munkát választunk, nagyban függ a személyiségünktől. Vannak akik egy nagyobb ügynökségnél érzik a legjobban magukat, másik inkább kisebb és barátságosabb munkahely mellett teszik le a voksukat. A fiatalok általában szeretik pörgősre venni a figurát, a néhány év tanulás után szeretnének nagyobb márkák kampányain dolgozni. A nyugisabb tipusú webdesigner vagy grafikus inkább kisebb cégeknél fogja magát otthon érezni és kiteljesedni kreatív feladatok sokaságában.
Szabadon szárnyalni?
Természetesen ahhoz, hogy valódi gyakorlatot szerezzünk nem elég egy jó képzés, vagy tanfolyamok sokasága. Ehhez sok – sok óra munka kell az első időkben. Némi idő elteltével érezhetjük, hogy a megszerezett elmélet képes gyakorlati formát ölteni, és az oktatási ismereteinket felhasználhatjuk a munkánk során. Nem elég valami tudni… gyakorolni is kell. Az pedig, hogy neked mennyire idő kell ehhez, mindig egyéni. Vannak olyanok, akik néhány ügynökségnél töltött év után, szabadúszásra adják a fejüket és önállóan folytatják a munkájukat. Ennek természetesen amennyi előnye, annyi hátránya is. Ma már számtalan grafikus és webdesigner regisztrál egy szabadúszókat gyűjtő online portálra, hogy ami sokkal komplexebb képességeket igényel.
Nem elég ha valaki kreatív, sok éves képzés vagy tanfolyam áll mögötte és rengeteg óra gyakorlat. Itt már érteni kell az ügyfélszerzéshez, az értékesítéshez és fontos tudni néhány ügyes marketing fogást is, ebben számtalan online tanfolyam és képzés segíthet neked. Az online ügyfélszerzés lehetőséget ad arra, hogy egy – egy projektet az elejétől a végéig elkísérjünk, és nagyobb szakmai fejlődésre is számíthatunk. A szabadúszás azonban nem 8 óra, sokszor éjszakába nyúlóan is dolgozhatunk. Ami kompenzálja mindezt az a jól meghatározott óra díj, így a ledolgozott óra alapján számlázhatunk az ügyfél számára. A rugalmas időbeosztás lehetőséget ad arra, hogy mi döntsük el, mikor dolgozunk és mikor pihenünk. Ha kedvünk tartja napközben akár egy online tananyag elsajátításával is haladhatunk.
A szakmai fejlődés a titok
A kreatív és művészeti szakmák titka a folyamatos fejlődés. A karrierünk kezdetén egy jól megválasztott képzés, oktatási forma vagy tanfolyam, de az oktató, vagy szekember is sorsdöntő lehet, de ne feledjük a tananyag nem minden.
Érdemes később is fejlesztenünk magunkat, hogy sokszínű ismeretekre tegyünk szerint. Ezt a tudásbővítő anyagot úgy állítottuk össze, hogy betekintést kapj az alapokba, legyen az web, html vagy sima illusztráció. Kitérünk a márka könyvek fontosságára, a grafikus szakma kihívásaira, egy – egy szín pszichológia hatására. Segítünk neked abban, hogy eldöntsd, valódi álmod – e a grafikus szakma. Emellett a leggyakrabban használt programokat is bemutatjuk, legyen az Adobe Photoshop vagy Indesign.
Kiknek ajánlott ez a tudásbővítő anyag?
- Azoknak, akik valami újat szeretnének tanulni.
- Azok számára, akik jó kézügyességgel rendelkeznek.
- Azoknak, akik szívesen dolgoznának otthonról, home office-ból.