A vizuális történetmesélés diadala
A közösségi média csatornák lassan 10 éves diadalmenete rávilágított arra, amit ugyan eddig is tudtunk: egy szép, igényes fotó többet ér ezer szónál. Emlékezzünk vissza, amikor a nagyival a fotó albumot bogarásztuk, mennyi emléket hozott vissza? A fotográfus feladata tulajdonképpen ez: emlékeket őrizni, és a lehető legigényesebb formában tálalni. Nem véletlen tehát, hogy számtalan fotós képzés, workshop vagy tanfolyam áll rendelkezésünkre, ha szeretnénk megtanulni profi fotókat készíteni. Természetesen sokan választják a fotózás OKJ tanfolyam keretében való elsajátítását, de ez nem mindenki számára elérhető lehetőség. Vannak akik idő vagy pénzhiány okán sokkal inkább az online képzések felé fordulnak, hiszen az alapokat itt is meg lehet tanulni. Ezek a képzések sokszor inkább a gyakorlati oldalra helyezik a hangsúlyt az elméleti tudással szemben.
Kiből lehet profi fotográfus
A bárkiből talán egy kicsit elhamarkodott válasznak tűnhet. Profi képeket készíteni, amivel már vállalkozást indíthatsz, hosszú időbe és sok gyakorlatba kerül. Ugyan számos oktatási központ indít fotós OKJ képzéseket, de valódi fotográfus csak később válik majd belőled. De nézzük, milyen képességek szükségesek ahhoz, hogy profi fotográfus legyen?
Mivel ez egy elég telített piac, így mindig kell egy kis plusz „Je ne sais quoi” amit talán a leginkább a lényeglátás képességének hívhatunk. Ehhez megszámlálhatatlanul sokat kell fotóznod és más fotósok képeiből tanulni. Ha megnézed mondjuk, Annie Leibovitz vagy Mario Testino fotóit, és számos alkalommal tanulmányozod őket, egy idő után biztos meg tudod mondani, melyik kié. Miért? Mert beleviszik az egyéniségüket a fotókba. Ehhez szükséges és fontos a kellő gyakorlat és az önismeret. Te miért fotózol? Mit szeretnél átadni a képeiddel? Mi az amiben más vagy, mint a többiek? Az előtted álló időben próbáld meg megválaszolni ezeket a kérdéseket.
Egy profi fotográfus, a szükséges vizuális érzék mellett rendelkezik szépérzékkel, empátiával, és kiváló problémamegoldó képességgel, legyen az kültéri vagy műtermi fotózás. Az nem elég, hogy tudod kezelni a gépet, hiszen azt tulajdonképpen bárhol meg lehet tanulni.
Ez a tanfolyam rávilágít arra, hogy sokszor nem elég egy fényképezőgép ami egy vagyonba kerül, és amivel szép képeket tudsz készíteni. Egy fotós szerelmes a szakmájába.
Fontos az állandó megújulás
Ahogy a fotós tanfolyam is rámutat majd: egy képzés nem elég. Természetesen, fotózni nem egy képzés után tanulsz meg, ehhez is rengeteg óra oktatás szükséges. A gyakorlat, idővel érkezik majd a „kezedbe”, ez teljesen egyéni. Fotósként soha nem jelentheted ki, hogy te már tényleg mindent tudsz a fotózásról, hiszen mindig lehetnek új és új szakmai fogások, amiket első alkalommal látsz. Mindig képesnek kell lenned a szakmai megújulásra, vagy szemléletváltásra. Az alkalmazott fotográfia során képesnek kell lenned felismerni a pillanatot. Az, hogy neked ez mit jelent az teljesen egyéni. A jó fotó, mindig ott lesz: neked kell rátalálni. Járd szokatlan időben Budapest utcáit, keresd a pillanatot. Ez egyik oktatási intézmény sem fogja megtanítani neked. Ezt érezned kell.
Hol helyezkedhetsz el fotósként?
Hivatásos fotósként többnyire – fotográfus OKJ elvégzése után – egyéni vállalkozóként helyezkedhetsz el. Lehetsz emellett alkalmazott is, ami szintén egy opció, Budapest vagy környékén számos állás vár rád, fotótermék kereskedőként vagy alkalmazott fotósként. Ha más szakmai célokkal rendelkezel az oktatás befejeztével, akkor járj el networking eseményekre. Az olyan nagyvárosok mint Budapest, kifejezetten jó hely a kapcsolatépítésre, és a résztvevők sokban segítik egymást.
A fotózás különböző műfajai
Mostanában a legnépszerűbb a rendezvény fotózás. Ők azok a fotósok, akiket esküvőkre hívnak, akiket különböző vendéglátó- és szórakozóhelyek alkalmaznak, hogy megörökítsék a buli legjobb pillanatait, valamint a céges nappali és éjszakai rendezvényeken is jelen vannak. Ebben a szakmában a legnagyobb kihívás az éjszakai kevés fényben történő fotózás, így különösen fontos a megfelelő minőségű fényképezőgép kiválasztása.
A portréfotózást tartják a fotózás csúcsának – gyönyörű fények, különböző modellek, fényjáték és megvilágítás. Minden ember más – a karaktere, bőre tónusa, más világítás áll jól mindenkinek. Így nem csoda, hogy csak a legjobbak képesek ezeket a tökéletes képeket megalkotni.
Sokakat érdekel hobbi szinten a természetfotózás, de kinek ne lenne álma, az, hogy lencsevégre kaphasson és ritka pillanatot az állat és növényvilágban? Ha valaki igazán magas szintre képzi magát, akkor távoli, elképesztő helyekre is eljuthat általa. Akár részt vehetne valamelyik műved az évente megrendezett az „Év természetfotósa” pályázaton!
A fotózáshoz kapcsolódik még a világítástechnika, amelyet érdemes elsajátítani, valamint a képszerkesztés. A legtöbb magazin képein már van utómunka, így ebben az oktatási anyagban erre is időt szánunk. Ma már elengedhetetlen, hogy a képi utómunkát is ismerd és tudd alkalmazni, ezért ezzel is hangsúlyosan foglalkozunk.
Ha szívesen váltanád szenvedélyedet a munkáddá, akkor neked találtuk ki ezt a tanfolyamot!
Kiknek ajánljuk a tanfolyamot?
- Azoknak, akik szívesen foglalkoznának fotózással akár hobbi szinten, akár professzionálisan.
- Akik szeretnék az emlékeiket a legszebb állapotban megőrizni saját maguknak, vagy családtagjaiknak, barátaiknak.
- Akik még nem biztosak abban, hogy tényleg el tudják magukat képzelni a szakmában.
A képzés végén certifikátot adunk! Kérdésed van? E-mail formájában felteheted!