Fürjész Beátával, a Karrier Hungária Kft. ügyvezető igazgatójával beszélgettünk a karrierváltásról, továbbképzésről, a munkaerőpiaci változásokról, valamint a szakmai fejlődés és a munkahelyi motiváció fontosságáról. Mennyit változtatott a koronavírus a munkaerőpiacon? Milyen területeken jelenik meg leginkább a munkaerőhiány? Ezekre a kérdésekre kerestük a választ.
Mi jellemzi a munkaerőpiacot az idei évben?
A pandémia hatására megváltozott a munkaerőpiac, mind a keresleti, mind a kínálati oldalon. Óriási kereslet van a szellemi és fizikai munkaerő iránt, vidéken és a fővárosban egyaránt. A pandémia alatt megszűnt álláshelyeket folyamatosan töltik újra, és emellett nagyon sok új pozíciót nyitnak meg. Óriási a verseny a képzett munkaerőért. Soha nem látott dinamikával változik a piac, mely rengeteg váratlan helyzet elé állítja a cégeket is. Új toborzási technikákat, gyorsabb kiválasztási folyamatot, online tréningek sokaságát, új munkaszervezési módszereket vezetnek be a vállalatok. Az egyik legfontosabb szempont most a munkaerő megtartása és a vállalati kultúra fejlesztése, az employer branding erősítése.
Melyek most a hiányszakmák?
Gyakorlatilag elmondható, hogy minden területen szakemberhiány van. Ahol kiemelten érezhető a verseny: informatika, mérnöki terület, pénzügy, valamint a több nyelvtudást igénylő pozíciók, illetve a szakmunka.
Vannak olyan munkakörök, szakterületek, amelyek most kiemelten népszerűbbek, mint korábban?
Digitális és social media területen előforduló pozíciók.
Előnyben részesítik a távmunkát a munkavállalók? Fontos szempont a munkahely keresés során az online is végezhető munka (home office) lehetősége?
Egyértelműen! A pandémia hatására a munkavállalók részéről már nem egyedi, hanem általános igény az otthoni munkavégzés lehetőségének biztosítása. A hibrid munkavégzés (irodai jelenlét, otthoni munkavégzéssel kombinálva) ma már nem extra juttatás, hanem alapfeltétel. Sok esetben ennek megléte vagy éppen hiánya miatt dönt egy-egy munkavállaló adott cég állásajánlata mellett.
Mi számít motivációs tényezőnek egy munkavállalónál?
Home- office lehetőség, biztos munkahelyi háttér, munkabér, egyéb juttatások, flexibilis munkaidőbeosztás, munkahely közelsége, illetve megközelíthetősége, szakmai fejlődés lehetősége.
Jellemző, hogy a munkaadó biztosít szakmai tréningre, fejlődésre lehetőséget a munkavállalóknak?
Igen, egyre több cég ismeri fel ennek motivációs hatását és megtartó erejét. Sokan online képzésekre tértek át, ezzel is felgyorsítva, megkönnyítve a tanulási folyamatot.
Szakmai szemmel, mit gondolsz a munkavállalók edukálásának fontosságáról? Mennyire fontos, hogy a munkaadó biztosítson szakmai vagy önfejlesztő tréningekre lehetőséget?
Nagyon fontosnak tartom a munkáltató által biztosított szakmai és egyéb tréningeket, workshopokat. Nagy megtartó ereje van ennek egy csapat összekovácsolásban, különösen, így a pandémia alatti elszigetelt időket követően. Fontos azonban, hogy ezek a tréningek az adott csapat szakmai igényeire, felkészültségére legyenek szabva.