Melyek a legnagyobb hiányszakmák itthon?
Ha eleged van abból, hogy hiába küldözgeted az önéletrajzod mindenfelé és válaszra sem méltatnak, vagy csak pályaválasztás előtt állsz és soha nem akarsz ezzel a problémával találkozni, tanulj hiányszakmát! Na de hogy melyek a legnagyobb hiányszakmák ma itthon? Ebben a cikkben összegyűjtöttük neked!
Miért tanulj hiányszakmát?
Van az úgy, hogy szükségünk van a változásra. Egyszerűen belefásultunk egy élethelyzetbe, elégedetlenek vagyunk a jelenlegi karrierünkkel, vagy épp anyagi helyzetünkön szeretnénk változtatni. Megesik ilyenkor, hogy elvégzünk egy képzést, amivel aztán nem sikerül kitörni és változást idézni, és már két papír van a kezünkben, amivel nem tudunk elhelyezkedni. A hiányszakmákkal ez egészen biztosan nincs így. Garantált elhelyezkedés, kiszámítható jövedelem.
Na jó, de honnan tudjam, hogy mik ezek a hiányszakmák? A kormány minden évben kiállít egy listát, amiben területekre bontva listázza az adott tanév hiányszakmáit. A 2020/21-as listából szemezgetünk éppen.
A listában egyértelműen látszik, hogy az ország minden területén elkél a jó szakértelem. Ez talán senki számára sem idegen dolog, egyre többet hallani panaszkodni az embereket arról, hogy nemhogy jó szakembert nem találnak, de úgy egyáltalán szakembert sem. Ismerősök körében gyorsan terjednek a telefonszámok, a vonal másik vége pedig gyakran foglalt, annyi a megkeresése egy-egy profinak.
A legnagyobb hiányszakmák
Név szerint a gépi forgácsoló, hegesztő, villanyszerelő, kőműves, ács és a festő, mázoló, tapétázó szakmák vezetik a listát országos szinten. Ha csak a fővárost nézzük, asztalosból és burkolóból van a legnagyobb hiány.
Első ránézésre ezek leginkább férfiak által űzött szakmák, azonban egyrészt, a hagyományos nemi szerepekbe nem kötelező ám belesimulni, másrészt vannak még a listán bőven feminin foglalkozások is. Ilyen például a kisgyermekgondozó nevelő, a gyógymasszőr, illetve néhány megyében virágkötő és virág kereskedőből is elkél a munkaerő. De vannak nemi szerepekhez kevésbé kapcsolt, például szociális gondozó és ápoló valamint szakács képzések, amik szintén szerepelnek a listán.
Ha pedig inkább szellemi munkákban gondolkozz, akkor érdemes grafikusi/designer szakmát, webdesigner-t kitanulnod, vagy az örök hiányt képező IT területen szétnézned: fejlesztőből, programozóból mindig hiány van! Utóbbira jellemző, hogy minél több programozási nyelvet sajátítasz el, annál nagyobb előnyöd van a munkaerőpiacon és annál magasabb bért kérhetsz el!
Hol tanuljak hiányszakmát?
Ha hiányszakma van a kezedben, sok munkakeresési frásztól megkíméled magad. A munkakeresés gördülékeny, van lehetőséged válogatni az ajánlatok között, nem kerülsz kényszer helyzetekbe, a magad ura lehetsz. Ráadásul nem csak vállveregetést kapsz azért, amiért teszel a hiányszakmák feltöltéséért, hanem pénzben is elismerik egyedi szakértelmedet. Ami ritka, azt meg kell becsülni. Ezeknek a szakképesítéseknek a nagy részére gyorsan, többnyire egy év leforgása alatt szert lehet tenni. Könnyen hozzáférhetőek, rengeteg helyszínen, különféle időpontokban indulnak tanfolyamok.
Azt is érdemes figyelembe venni, hogy 2020-ban teljesen megváltozik a szakképzési és felnőttképzési rendszer. Több képzés megszűnik, néhány átalakul. A képzési idők meghosszabbodnak, iskolarendszerű képzések váltják fel a rugalmas, családhoz és munkahelyhez eddig könnyen igazítható képzéseket.
Menj biztosra, és kezdj el új szakmát tanulni most!
Te látod magad valamelyik hiányszakmában? Innen kedvedre válogathatsz felnőttképzéseink közül: http://www.alfakapos.hu/kepzesek/
Ha pedig online tanulnál egy új szakmát, akkor nézz szét online képzéseink között!
Forduljon a kocka! Ne Te fuss a lehetőségek után, azok fussanak utánad!