A legtöbben úgy gondolják, hogy a weboldal készítés otthon igazi ördögtől való mutatvány, és a végeredmény minden lesz, csak minőségi, profi munka nem. A jó hír azonban a következő: van remény kezdők számára is! Ebben a cikkben pedig elmondjuk, hogyan tudod elkészíteni a saját honlapod, programozás nélkül.
Weboldal készítés otthon – Főzni recept nélkül?
A weboldal készítés otthon, előzetes tudás, tanfolyam, vagy kurzus nélkül olybá tűnhet, mint főzni recept nélkül. Valóban, a weboldal készítéssel kapcsolatban rengeteg kérdés felmerül bennünk, hiszen többnyire az a kép él bennünk: weboldal készítés egymillió forint alatt nem létezik. Weboldalt készíteni, főleg manapság, kifejezetten egyszerű: nem kell hozzá semmi más, csak némi technikai készség, és szépérzék, na és persze egy hatalmas adag lelkesedés. Ezek segítségével, akár te is elkészítheted a saját weboldalad. Különböző szolgáltatók, legyen az WordPress, Wix vagy Squarespace, lehetőséget adnak arra, hogy könnyen és egyszerűen elkészítsd pár ezer forintból az első saját honlapod, még akkor is, ha fogalmad sincs, mint jelent az, hogy html. Alacsony büdzsével rendelkező kezdőknek ez maga a csoda, hiszen nem mindenkinek van szüksége egyedi fejlesztésű weboldalra. Ezeken az oldalakon rendelkezésedre állnak sablonok, melyek segítségével tényleg pillanatok alatt sikerül felépítened a saját honlapod. Kíváncsi vagy, hogyan tudsz gyorsan, profi honlapot készíteni? Most mindenre fény derül!
Ingyen nincs ebéd
Természetesen az, hogy ma már nem kell milliókat költenünk egy honlapra, nem jelenti azt, hogy a weboldal készítés ne járna felmerülő költségekkel. Amivel biztosan számolnod kell előre, az a domain név vásárlás, és a tartalomkezelő havi szolgáltatási díja. Ha tehát azzal találkozol, hogy bárhol ingyenesen készíthetsz honlapot, mindenképpen fenntartásokkal kezeld.
Első lépcsőfok – Domain név
A sikeres weboldal készítés első lépése nem más, mint a megfelelő domain név kiválasztása. Természetesen az van a legjobb helyzetben, aki talál szabad domain nevet, amit össze tud kötni a már meglévő vállalkozásával. Próbáld meg nem elnyújtani a domain neved, mint a rétestésztát, keress rövid, tömör és kifejező neveket, ami a vállalkozásodra utal. Ha pedig domain név, akkor gondold végig a célközönséged, földrajzi elhelyezkedés alapján. Miért fontos ez? Nem mindegy, .hu, .com, vagy .org-ra végződik az oldal. Ha nemzetközi vizekre evezel, akkor a fontold meg a .com végződést, de magyar célközönség esetén a .hu is tökéletesen elég.
Tárhelyszolgáltató – Bőség zavarában
Az előző ponthoz visszacsatolva, a domain nevet annál a tárhelyszolgáltatónál érdemes megvenni, ahol a tárhelyed van. Ez azonban csak egy lehetőség, nem kötelező, viszont a jövőben megkönnyíti majd az ügyintézést. Mivel ma már számtalan szolgáltató közül tudsz választani, érdemes lehet megvizsgálni különböző paramétereket.
Megfontolandó szempontok
Természetesen, ha tárhelyszolgáltatás, akkor nem árt, ha több szempontból is megvizsgáljuk az ügyet. Az egyik legfontosabb szempont a gyorsaság. Hajlamosak lehetünk a pénztárcánkra gondolni első körben, de hidd el, ha a honlapod nem gyors, sokkal több pénztől fogsz elesni, mint az gondolnád. A Google később árgus szemekkel figyeli majd a honlapod. Ha azt látja, hogy csigalassúsággal tölt be, akkor bizony keményen hátrébb sorolja majd a találati listán. Természetesen az sem mindegy, hogy milyen lesz a eljövendő honlap felépítése: egyedi fejlesztésű, esetleg WordPress vagy más szolgáltatók segítségével építed fel. A másik szempont a megbízhatóság.
Úgy válassz tárhelyet, hogy ami komolyabb védelemmel rendelkezik különböző hackerek támadása ellen. Nem árt, ha a szolgáltató rendelkezik chates ügyfélszolgálattal, hiszen nagy valószínűséggel néhanapján szükség lesz a segítségükre. Ez a kettő a későbbi felhasználói élmény biztosítása érdekében elengedhetetlen.
Mennyi az annyi?
A pénz, mint szempont természetesen nagy hangsúlyt kap, de ügyelj rá, hogy ne ez legyen a fő kritérium, ami alapján meghozod a döntést. Sok esetben találkozhatsz nagyon kedvezményes tárhely árakkal, ami azonban inkább a túl szép, hogy igaz legyen kategória. A középkategória, amikor évente 15 ezer forint körül fizetsz, vállalható költség. Ez alatt, ne nagyon nézelődj, mert olcsó húsnak…
A méret a lényeg?
Könnyen belecsúszhatunk abba a hibába, a megfelelő tárhely kiválasztásánal, hogy nagyobb tárhelyet vásárolunk, mint amire valóban szükségünk lesz a későbbiekben. Ez függ persze attól is, hogy milyen szolgáltatásokat szeretnénk megjeleníteni a honlapon, vagy webáruházat fogunk üzemeltetni. Ha egyszemélyes üzletet viszel, vagy közepes vállalkozást, garantáltan nem lesz szükség csilliárdnyi GB-ra. Más kritériumokat azonban nem árt, ha szem előtt tartasz.
Ingyenes SSL tanúsítvány
A legtöbb tárhelyszolgáltató szerencsére ezt már teljesen ingyen biztosítja, tehát ne dőlj be annak, ha valaki ezt plusz pénzért szeretné értékesíteni számodra. Az SSL tanúsítvány jelöli a felhasználó számára, hogy a honlap, amin kalandozik, biztonságos számára. Lényegében ez garantálja a felhasználó részére, hogy az ott megadott adatait, nem fogja egy harmadik fél eltulajdonítani. Ez szinte minden újonnan készült honlap esetében kötelező elem, a tárhely szolgáltatók pedig ezeket ingyenes biztosítják neked, amennyiből tőlük bérled a tárhelyet.
Reklámok, hírlevelek, mobilra optimalizálás
Ha ingyenes verziót választunk, akkor több korlátozás is érni fog minket. A Wix esetében, ilyenkor nincs külön domain név, hanem az általad választott név után belecsempésznek egy .wixsite.com szavacskát, ami sokak számára zavaró lehet, és valljuk be: kevésbé bizalomgerjesztő a látogatóknak. A másik dolog, amiről szó kell, hogy essen, azok a reklámok. Vállalkozóként nem túl szerencsés, ha a weboldalad elárasztják a reklámok, jelentősen tudja rontani a felhasználói élményt. A harmadik szempont amit figyelembe kell venned, az a hírlevél küldés. Ha már vannak feliratkozóid, sikerült megszerezned az e-mail címüket, akkor küldhetsz nekik például hírlevelet. A hírlevélküldés fontos online marketing eszköz, így győződj meg róla, hogy bármilyen csomagot is választasz, ez a lehetőség benne van. Végül pedig a mobilra optimalizálás kérdése maradt. Bizony, ma már nem csak asztali gépen vagy laptopon kell, hogy jól mutasson a honlapod, hiszen a felhasználók nagy része mobilon vagy tableten internetezik. Figyelj arra, hogy a fizetős csomag tartalmazza ezt a lehetőséget is.
Lényeges a tartalom
Megvan a csomag, a sablon, csodaszép képek, videók stb. Mi maradt? A szöveg! Bizony, a szöveg ebben az esetben kulcsfontosságú lesz, hiszen nem csak optimalizálni kell, hanem az sem árt, ha szépen fogalmazol. Ha úgy érzed, ezzel egy kicsit hadilábon állsz, keress magadnak egy szövegírót, aki ismeri az SEO alapelveket. Szükséged lesz tartalomra a főoldalon, a termékeidnél, vagy szolgáltatásoknál, illetve a kapcsolat oldalon is. Nem tűnik soknak, mégis könnyen kifoghat rajtad. Írj egy pár soros bemutatkozást, mutasd be a szolgáltatásod és a termékeidet. Később, ha van rá szabad kapacitásod, indíts blogot az oldalon, ahova különböző edukációs tartalmakat, érdekességeket is feltölthetsz.
Mi maradt még?
Egy – két apróságtól eltekintve, készen állsz arra, hogy elkészítsd az első saját profi honlapod. Figyelj arra, hogy bármelyik szolgáltatót is választod, készüljön naponta biztonsági mentés az oldaladról, így ha bármi történne, tudod, hogy az adatokat, képeket, videókat nem nyelte el egy hatalmas fekete lyuk. Amennyiben a WordPress szolgáltatását választod, amely egy ingyenes tartalomkezelő rendszer, egyszerű dolgod lesz. A következőkben egy kicsit bővebben mesélünk majd arról, hogyan tudod házilag elkészíteni lépésről lépésre a saját honlapod.
A honlapkészítés nagyágyúja – WordPress, kezdőknek
Tehát miben áll a WordPress titka? A WordPress egy ingyenesen elérhető nyílt forráskódú szoftver, amely lehetőséget ad egy színvonalas blog, honlap illetve portál kialakítására. WordPress segítségével könnyen, szinten pár óra tanulás után elkészítheted a te magad a weboldalad, legyen az saját vagy üzleti célú. WordPress tulajdonképpen leegyszerűsíti neked a honlapkészítést, te pedig kedved szerint a saját ízlésedre szabhatod a honlapodat, különböző témák és sablonok segítségével.
Miért különleges a WordPress?
A WordPress ‘hátterében’ a CMS (Content Management System) tartalomkezelő rendszer áll (ahogy már említettük), melynek segítségével a weboldalunk tartalmát bármikor könnyedén tudjuk változtatni. A legjobb ezekben a rendszerekben, hogy nem szükséges hozzá semmilyen programozói tudás, hiszen lényegében olyan, mint egy büféasztal: azt választod, amihez kedved van. A WordPress előnye – a megfizethetősége mellett – az egyszerűsége.
Nem kell bajlódnod különböző kódokkal, ha megtetszik egy sablon (ingyenes vagy fizetős), egyszerűen csak felhasználod. A honlapod tulajdonképpen egy elsődleges online marketing eszköz. Ha egy potenciális vásárló igényes weboldalt talál, akkor az további vásárlásra sarkallhatja. A WordPress rendszere SEO barát, különböző bővítmények segítenek abban, hogy a Google feldobja a találati listában az oldalad, ezáltal sokkal könnyebben találnak meg.
Sablonokról, bővebben
A WordPress egyik legnagyobb különlegessége, hogy lényegében végtelen számú sablon áll a rendelkezésedre, amelyek többsége ingyenesen hozzáférhető. Az egyik legjobb dolog benne, hogy meg tudod nézni az előzetes felhasználói véleményeket is, így sokkal könnyebb lesz a döntés. Az induláshoz tökéletesen elég lesz egy ingyenes sablon. Ha mégis szeretnél fizetős sablont, akkor ott nagyobb rugalmassággal számolhatsz. Érdemes inkább angol nyelvű sablonok között nézelődni, azok többsége jó minőségű, és több róluk a visszajelzés is. Az ingyenes sablokon hátrányai, hogy kevésbé tudod személyre szabni, és sokszor macerásabb is vele dolgozni. Sokszor alacsonyabb biztonsági faktorral is számolnod kell az ingyenes sablonokkal kapcsolatban. Természetesen az is megoldás, hogy első körben egy ingyenes sablonnal indulsz útnak, később pedig váltasz.
Egy apró segítség
A megfelelő sablon kiválasztásakor a bőség zavarával szembesülhetünk. Az ingyenes sablonok között tudsz nézelődni, de ahogyan már említettük, talán első körben is érdemes lehet inkább fizetős sablonnal kezdeni. Ezeket ma már főként ügyes tervezőcégek készítik, így ha biztonságos és jól működő weboldalt szeretnél, akkor válaszd a prémium verziót. Nincs annál rosszabb érzés, mint egy szempillantás alatt elveszíteni a munkádat, pusztán egyszeri spórolás miatt. Ha szeretnél nyugodt éjszakákat, innen válogass. Az éves díja ezeknek a sablonoknak 40 ezer forint körül mozog, ami durván 3000 Ft havonta.
Bővítményekről, bővebben
Ha kiválasztottad a hozzád legjobban illő témát, akkor nincs más dolgod, mint elgondolkodni, hogy milyen bővítményeket szeretnél a honlapon viszontlátni. A bővítmények (angolul plugin), ahogy a neve is elárulja: bővítik a honlapot csupa olyan funkcióval, amit magában a sablon nem tudna megoldalni. Jól hangzik, ugye? Ilyenkor gyakran esünk abba a hibába, hogy mindenféle csilivili bővítménnyel ellátjuk a weboldalt, aminek az a vége, hogy veszít a sebességéből, és nem mindegyik kompatibilis a másikkal. A bővítményekkel tehát bánj okosan, és mielőtt elkapna a gépszíj, olvass utánunk az interneten. A leggyakoribb pluginek, aminek biztosan hasznukat veszed:
- Yoast SEO – Nem csak online marketing guruknak ajánljuk, hanem mindenkinek, aki kezdő vállalkozást indít. A keresőoptimalizálás fontos a holnapok esetében, ez pedig segít neked ebben.
- WooCommerce – Ezt főleg online kereskedőknek ajánljuk, ezzel a pluginnel tudod a honlapot webáruházzá alakítani.
- Updraft Plus – Említettük már a biztonsági mentés fontosságát, ez a plugin erre képes.
Weboldal készítés otthon, előnyök és hátrányok
A weboldal készítés, főleg ha saját magad csinálod, nem csupán móka és kacagás, főleg előzetes ismeret nélkül. Neked ajánljuk kezdőknek szóló WordPress tanfolyamunkat, amit bármikor elkezdhetsz és a saját tempódban haladhatsz vele. Hidd el, sokkal könnyebb dolgod lesz, és megkapod a válaszokat, az összes weboldal készítéssel kapcsolatatos kérdésedre. A tanfolyam után, bátran magadnak és másoknak is elkészítheted honlapok sokaságát, hiszen a kisujjadban lesz minden fontos tudás. Nézzük, milyen előnyökkel és hátrányokkal jár egy weboldal készítése, otthon.
Kezdjük az előnyökkel
Nem túl meglepő módon, az egyik legnagyobb előnye annak, hogy otthon készíted el a weboldalt, önerőből, az nem más, mint a pénz. Megspórolod egy külsős szakember, vagy fejlesztő árát, ami manapság komoly összeg. Amiért biztosan fizetned kell, az a CMS rendszer, a prémium sablon, a tárhely és természetesen a domain név. Amellett, hogy megtanulod a honlapokészítés rejtelmeit, gyakorlásnak sem utolsó. Gondolj úgy a saját honlapodra, mint egy referenciára. Szépítgesd, építsd kedved szerint, ki tudja, lehet, hogy később mások is megkérnek arra, hogy készítsd el a weboldalukat.
Saját vállalkozást is felépíthetsz, ha kedved van hozzá, és pénzt is kereshetsz belőle. Ha te készíted az oldalt, akkor teljesen a saját képedre szabhatod, akkor és ott módosítasz rajta, amikor kedved vagy időd van rá. Amikor egy külsőst bízol meg a munkával, gyakran szembesülhetsz azzal, hogy nem úgy, és nem olyan honlap készül, amilyet te szeretnél. Ha te készíted, nem áll fent ez a veszély, nem kell várni, vagy plusz órákért fizetni. Végül, de nem utolsó sorban, az otthoni weboldal készítés gyors folyamat. A különböző CMS rendszerek felkészültek arra, hogy nem pusztán profikkal lesz dolguk, ezért a rendszer egyszerű, és teljesen átlátható. Tehát, ha házilag készítesz honlapot, ne keseredj el, ha elsőre nem fog minden úgy menni, mint a karikacsapás. Tanulj, fejlődj és gyakorolj, de legfőképpen: ne add fel.
Lehetséges hátrányai
A házilag történő honlapkészítés nem mindig egyszerű meló, és lehetnek esetleges hátrányai is, de emiatt ne csüggedj,egy percig sem! A belé fektetett energia előbb vagy utóbb megtérül, és abból még senkinek nem lett kára, hogy tanult valami teljesen új dolgot. Fogd fel úgy, mint egy kalandot!
Ha nem megy minden úgy, mint a karikacsapás…
Egy weboldal készítése nem megy mindig gyorsan, főleg ha még újonc vagy. De ezt senki nem is várja el tőled. Rengeteg újdonságba futsz majd bele a weboldal készítés során a nap végén, hiszen ez egy teljesen új szakma számodra. Gondolj magadra úgy, mint egy tanulóra, ez az első napod az iskolában, és számtalan új élmény vár majd rád. Mikor pedig kész az egyedi weboldalad, jogosan lehetsz majd büszke magara!
Senki nem segít?
Ha valami nem sikerült elsőre, ne add fel, nézz után például Facebook csoportokban, vagy külföldi blogokban. Ha szükséged van segítségre, ne légy bátortalan, merj kérdezni! Az életben mindent, tanulás útján sajátítunk el, meglátod, neked is menni fog!
Nem lesz egyedi?
Amiben szintén gyakran belefuthatsz, ha otthoni honlapkészítés a téma, hogy az oldalad nem lesz egyedi, vagy éppen reszponzív. Az online tanfolyamunk azonban erre is felkészít majd, így garantáltan olyan honlapot fogsz készíteni, amilyenre az adott pilanatban szükséged van. Ne ijedj meg a kritikáktól, ami pedig az egyediséget illeti: mivel te saját magad készítesz, így nagyobb a valószínűsége, hogy egyedi lesz, hiszen mindent, ami te magad vagy, beleviszel.
Keresőoptimalizálás
Ha magadnak készíted a honlapot, akkor a keresőoptimalizálás kérdéskörét is érdemes egy kicsit komolyabban körbejárni. Ha szeretnéd, hogy sűrűn látogatott legyen az weboldal, és elérje a megfelelő célközönséget, akkor bizony erre is oda kell figyelned. A SEO irányelveiről, a keresőoptimalizálásról ezen a tanfolyamon tanulhatsz, ami garantáltan ellát majd a megfelelő szaktudással. Figyelj arra, hogy mielőtt elkezdenéd építeni a honlapod, elsajátítsd az alapokat, különben kezdheted újra az egészet. Amennyiben a honlapod megfelelően optimalizált, úgy semmilyen hátrány nem ér majd a piacon, pusztán azért, mert nem profi építette fel a weboldalt.
WordPress tanfolyam – Készítsd el saját weboldalad!
Már kiderülhetett számodra, hogy a honlapkészítés nem más, mint egy nagy kaland. Sokan megijednek tőle, és inkább kifizetned sok százezer forintot egy fejlesztőnek, minthogy belevágjanak. Természetesen ezzel sincs gond, hiszen nincs mindenkinek szabad kapacitása, vagy huzalma ahhoz, hogy weboldalt készítsen. Ha te mégis úgy érzed belevágnál, akkor a WordPress online tanfolyamot neked ajánljuk. A tanfolyam elvégzése nem igényel semmilyen előzetes tudást az alap felhasználói tudáson kívül. A tanfolyam során megismerkedhetsz a legfontosabb alapokkal, a WordPress felépítésével, az ingyenes és fizetős sablonokkal, és megismered a widgeteket és modulokat is. Nincs másra szükséged, mint egy nagy bögre kávéra és némi lelkesedésre. Érdekel? Vágj bele!