Visszatérő, sokszor alaptalan félelem? Fizikai tünetek a szorongás kísérőjeként? Ha megfogalmazódott benned, hogy talán pánikbetegséggel küzdesz, akkor első lépésként töltsd ki ezt a pánikroham önértékelő kérdőívet!
Mi az a pánikbetegség?
A pánikbetegség egy olyan szorongásos zavar, ami váratlan és ismétlődő, hirtelen rohamokban jelentkezik. Ezek a rohamok intenzív félelmet váltanak ki, valamint fizikai tüneteket is, mint például az erős szívdobogásérzés, a remegés, a légszomj, mellkasi fájdalom, a fulladásérzés, vagy a hányinger. Sok esetben az érintett azt érzi, hogy képtelen megnyugodni, és attól fél, hogy elveszti a kontrollt, ami rendkívül ijesztő és tovább fokozza a szorongást.
Szorongás, félelem – Mik ezek?
A szorongás és aggodalmaskodás valójában egy belső érzés, ami a félelemmel köthető össze, amit bizonyos helyzetekkel vagy eseményekkel szemben érezhetünk.
A feszültség és szorongás egy bizonyos szinting normális válasz lehet stresszre, de ha túlzott vagy tartós, akkor zavaróvá válhat a mindennapi életben, és érdemes foglalkozni vele.
Tünetek
Mik a pánikbetegség, és a túlzott szorongás tünetei? Ha ingerlékennyé vagy zaklatottá válunk, már pánikrohamunk van? Honnan lehet tudni, hogy nem egy egyszerű stresszes napról, rossz hangulatról van szó?
A pánikbetegség tünetei között számos fizikai és pszichológiai jelenség is megfigyelhető.
- Heves szívdobogásérzés
- Légszomj, fulladásérzés
- Remegés vagy reszketés
- Hirtelen fellépő izzadás
- Hányinger, émelygés, hasfájás, hasmenés
- Mellkasi fájdalom vagy kellemetlen érzés a mellkas környékén
- Kontrollvesztés érzése
Könnyen megesik, hogy a tünetek akkor jelentkezhetnek, amikor nyugodtak vagyunk: az elalvási fázisban, vagy esetleg az éjszaka közepén. Gyakran előfordul az is, hogy az érintettekre nyilvános helyeken tör rá a pánik: például sorban álláskor, vagy amikor nagy tömeg veszi őket körül.
Jellemző rád valamelyik? Ez a pánikroham és szorongás kérdőív segít, hogy előzetes önértékelést végezz!
Szokásos dolgok vagy személyek is kiválthatják?
Igen, bizonyos dolgok vagy személyek iránt érzett félelem kiválthatja a pánikrohamot. Ezek a belső reakciók gyakran kapcsolódnak a múltbeli traumákhoz vagy negatív tapasztalatokhoz. Egyáltalán nem ritka, hogy valaki pánikrohamot kap például az utcákon sétálva, ha korábban ott élt meg stresszes helyzetet.
A szorongás fajtái
A szorongásnak több fajtája is létezik, amelyek alábbi kategóriákba sorolhatók:
- általános szorongásos zavar
- szociális szorongás
- pánikzavar
- poszttraumatikus stressz zavar
- kényszerbetegség
A szorongás típusait aszerint kategorizálják, hogy az mennyire válik specifikussá vagy általánossá különböző élethelyzeteiben. Minden típus különböző tünetekkel és kezelési módszerekkel jellemezhető.
Ha szorongok, pánikbeteg vagyok?
Ha néha-néha szorongást érzel, ez egyáltalán nem jelenti automatikusan, hogy pánikbeteg vagy. A szorongás gyakori reakció, különösen ha a félelemérzés kapcsolódik a jövőre vonatkozóan ismeretlen vagy bizonytalan helyzetekhez. A pánikbetegség specifikus típusa a szorongásos zavaroknak, ami intenzív és hirtelen fellépő pánikrohamokkal jellemezhető.
Ha viszont a szorongás rendszeresen zavarja a mindennapi életedet, vagy ha pánikrohamok kísérik, akkor érdemes szakemberhez fordulni a pontos diagnózis és a megfelelő kezelés érdekében.
Szorongás teszt – Kinek érdemes kitölteni?
A teszt kitöltése javasolt azoknak, akik úgy érzik, hogy az elmúlt időszakban a korábbinál többször érezték magukat feszültnek, és gyakran szorongtak.
Ha rendszeresen tapasztalatod magadon a pánikroham tüneteit, akkor érdemes szembe nézni a problémával. Ez a teszt tökéletes első lépés lehet, hiszen segíthet felmérni a szorongás szintjét, és megerősíthet abban, hogy szükséges-e további szakmai segítséget keresni.
Fontos megjegyezni, hogy ez az ingyenes, online teszt nem helyettesíti a szakember által diagnózist, nem váltja ki azt. Teljesen független bármilyen pszichológiai kórkép felállításától.
Nem kell egyedül küzdened
Ha úgy érzed, hogy segítségre van szükséged a pánikroham, vagy a visszatérő szorongás leküzdésében, akkor tudd, hogy nem vagy egyedül!
Az első lépés a felismerés, és ha az alábbi pánikroham és szorongás kérdőív eredményeként megerősödött benned a gondolat, hogy lehetséges, hogy pánikbetegséggel küzdesz, mindenképpen keress fel egy szakembert, aki segít a pontos diagnózis felállításában és a kezelésben is!